2015. november 18., szerda

NA, UGYE!


Overall ranking 45

Hungary

Hungary ranks 45th globally in the 2015 Prosperity Index, having fallen by six places since last year.
Hungary's best performance is in the Education sub-index, where it ranks 34th in 2015.
Hungary's lowest rank is in the Personal Freedom sub-index, where it ranks 99th in 2015.

8.3%Business start-up costs (% of GNI per Capita)
21.6%Thinks it's a good time to find a job
60.7%Believe it's a good place to live for immigrants
70.7%Believe business / government corruption is widespread
10.5Teacher to pupil ratio
84.4%Say they can rely on others in times of need



„- Hogy vagyunk, hogy vagyunk? - viccelődött Rákosi elvtárs. 
  - Jól vagyunk. Jól vagyunk. - viccelődtek a parasztok.”


A dakota- és székely viccek mellett az intellektuális humorban is igencsak jártas Kedves Vezető, a magyar norvég meccset követően, amikor már az utolsó szotyola héjat is a markába pökte, mindjárt a címben jelzett filozófiai mélységű kijelentése után a dollármilliárdoshoz fordult - a Blikk szíves közlése szerint, idézem:

„- A miniszterelnök azt mondta nekem, Sándor tudod, mire nem szeretnék ébredni reggel? Arra, hogy norvég vagyok - mesélte el Csányi Sándor, az Orbán Viktorral való beszélgetését, ami nem kis derültséget okozott a teremben. Az MLSZ elnöke megköszönte a miniszterelnöknek, hogy vállalta azt a rizikót, hogy támogatja a futballt, még akkor is, ha ezzel támadásnak teszi ki magát a politikai ellenfelei körében.”

Ez így elég is volna a magyar gazdaság és politika szinergiájának jellemzésére, egy hétig magabiztos második hír az M1-en, egy jóleső „amagyarokaztakarjákhogyvédjükmegamigránsterroristáktólazországot” panelt követően, de most, belátom, hogy súlyos aránytévesztéssel, de mégis szóba hoznék egy friss adatsort.
A londoni Legatum Institut publikálta legújabb kutatási eredményeit, amelyben 142 ország jóléti indexeit (prosperity index) hasonlította össze, nyolc különböző területre vonatkozó 89 mutató alapján. Norvégia a 142 országból az első helyen áll! Magyarország az elmúlt hét év legrosszabb eredményét érte el, az összesített rangsorban a 45. helyen vagyunk. (Ez az Gyurcsány ill Bajnai kormányok helyezéséhez képest 11 helyezéssel való visszaesést jelent. (Szlovákia 10, Lengyelország 16, Csehország 19 hellyel jár előttünk.)

Nézzük egy kicsit részletesebben:

A „gazdaság” szegmensében, ahol Magyarország az 52., olyan indikátorok voltak, mint gazdaságpolitika, a gazdasággal való elégedettség és elvárások, a növekedés fundamentumainak megítélése és a pénzügyi szektorok hatékonysága. Csak példaként, jobban teljesít nálunk Vietnam, Ecuador és Mexikó is.

A „Vállalkozások környezete és innovációs lehetőségek” szegmensében az 50. helyet foglaljuk el, Bulgári, Románia és Panama is jóval megelőz minket.

A „kormányzás” szegmensben (indikátorok: hatékony és felelős kormányzás; tiszta és korrekt /fair/ választások és politikai részvétel; a jog szerepe) előz bennünket például Malajzia, Ciprus, Costa Rica.
Az „oktatás” szegmensben, ahol az oktatási lehetőségekhez való hozzáférés, az oktatás színvonala és a humán tőke szerepeltek indikátorként a 34. helyett sikerült a Nobel-díjasoktól hemzsegő országunknak elérnie. Szlovákia az oktatás területén húsz (!) hellyel előz meg minket, de Szaúd-Arábia is jóval előttünk jár.

Az „egészségügy” területén (indikátorok: alapellátás minősége; az egészségügy infrastruktúrája és a megelőzés eszköztára) Csehország tíz hellyel jár előttünk, de vastagon előzi hazánkat Görögország és Málta is.

A „biztonság és védettség/védelem” szegmensben ahol a vizsgált indikátorok a nemzetvédelem és személyes biztonság voltak, a 37. helyen található Magyarország. Ezen a területen Dél-Korea 20 hellyel van előbbre, de nagy az előnye velünk szemben Uruguaynak és Litvániának is.

A „személyes szabadság” területén a személyes szabadság garanciáit és a társadalmi toleranciát vizsgálták a kutatók, és a legkevesebb, ha azt mondjuk, hogy itt elbuktunk. A 99. hely a nemzetek rangsorában azt is jelenti például, hogy Európa megelőz bennünket. A választások szabadságával a lakosság több, mint fele elégedetlen és – 25 évvel a rendszerváltozás után - szégyenletes az eredményünk a szólásszabadság, az egyesülési és szakszervezeti jogok, a jogállamiság és a személyes autonómia tekintetében, továbbá intoleráns, kirekesztő ország képét mutatjuk a világnak.

Végül ugyancsak elkeserítő a 98. helyünk a „társadalmi tőke” szegmensben, ahol a társadalmi kohéziót, kötelezettségvállalást, továbbá a közösségi és családi összetartozás minőségét vizsgálta az intézet. Morális csőd és tartás nélküli társadalom összképe bontakozik ki a kérdésekre adott válaszokból.

„Ne a tükröt szidjad, ha a képed ferde!” – idézhetnénk Gogol bölcs mondását, és bár nem lesz könnyű az ellenzékre, a média maradék szabad szereplőire „rátolni” az „eredményeket”, a Kedves Vezetőnek és propaganda minisztériumának bizonyára sikerülni fog.

Töltsön el bennünket reménnyel, hogy ha zuhanásunk üteme nem lassul – márpedig a diktatúra gravitációja számottevő - nagy keleti barátainkat hamarosan utolérhetjük. Kazahsztán az összesített rangsorban 56., Üzbegisztán 57., Oroszország 58., és Azerbajdzsán a 73.
Csak az a fránya Norvégia! Minden szegmensben fényévekkel jár előttünk, magabiztosan vezeti az összesített világranglistát Svájc és Dánia előtt. Szeretnék egyszer - magyarként - norvég eredményekkel ébredni.
Természetesen, kivéve a focit! Na, ugye!








A személyes szabadságra vonatkozó adatok:
Forrás: http://prosperity.com/#!/

Personal Freedom 99 Data Year Country Global Avg
Composite of civil liberties and freedom of choice 2014 0.3 0.4
Civil liberties 2014 6 4.7
Satisfied with freedom of choice? (% yes) 2014 49.5% 73.9%
Good place to live for ethnic minorities? (% yes) 2014 65.2% 69.7%
Good place to live for immigrants? (% yes) 2014 60.7% 66.3%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése