2017. január 24., kedd

A NAGY AJÁNDÉK



Jobb lett volna, ha már a karácsonyfa alá kerül az ajándék, de így is együtt dobban a nemzete szíve a Kedves Vezető szívével, aki szerint: „Engedélyt kaptunk, ha úgy tetszik, a legmagasabb világi helyről, miszerint nekünk is szabad magunkat az első helyre tenni. Nagy dolog ez, nagy szabadság, nagy ajándék.”


„Maga Orbán Viktor miniszterelnök hívta fel a figyelmet a Lámfalussy-konferencián tegnap Donald Trump frissen beiktatott amerikai elnök szavaira” – írja a magát konzervatívnak nevező pártlap online változata, és gondolom a „maga”, vagyis hát a „Maga” szófordulat karon ragadja az olvasót. Jó régen olvastunk már ilyet, a gondosan ápolt szervilizmus szép hajtása a fenti idézet. („A gyávaságot nem szeretem, de értem. A szervilizmust, vagyis a preventív gyávaságot, azt már megérteni sem vagyok hajlandó.” – Ancsel Éva)


„Magas homlok, messze néző szem” alól hangzott el a bevezetőben említett veretes gondolat. Beszédét nyitó önvallomásában Orbán azt mondta, hogy sokat gondolkodott, hogy elfogadja-e a meghívást a konferenciára, hiszen az új világpolitikai események „árnyékában” (!) az erős politikai beszéd  „kibillentheti a konferenciát a megszokott békés menetéből”. Sokat, gondolkodott, de nem eleget. Nos, bár tudjuk, hogy az erősen szűrt résztvevői kör emelte a konferencia fényét, de rutinos versenyzőkről lévén szó – évi 50-60 konferencia megedzi az embert -, hozzászoktak a politikusok szövegeihez. Része ez az ilyen konferencia-protokollnak, rezzenéstelen arccal fogadják a tudós résztvevők a döntéshozó(k) vastag csokorba kötött zöldségeit. (Az „ilyen” megjegyzés a résztvevői castingra vonatkozik.) Még Tien Kuo-li, a Bank of China Ltd. elnöke is – szempontjából teljesen érthetően – egy erős marketing fókuszú felszólalásban a Kelet-Ázsiát a Közel-Kelettel, Afrikával és Európával összekötni kívánó, úgynevezett Egy övezet, egy út kezdeményezés előnyeiről és eddigi eredményeiről beszélt, és nem mulasztotta el megemlíteni a magyar kormány „nagyszerű jövőképét” és a két ország elképzeléseinek illeszkedését. (Taps.) Magától Matolcsy Györgytől tudjuk, hogy „az új selyemúton fogjuk megduplázni a magyar GDP-t. (Lásd még: „vas és acél országa”, „gumipitypang a jövő”, továbbá a klasszikus vicc poénja: Elefánt és egér a hídon, „Hallod hogy dübörgünk?” – kérdezi az egér.)


Ámde, itt a tárgyunk az, hogy mire használ egy magyar miniszterelnök az euró egyik atyjáról, az Európai Monetáris Unió tervének kidolgozójáról elnevezett konferenciát, és hogyan interpretálja ezt kedvenc médiuma.


A Kedves Vezető a konferencia pulpitusán előkapta Trump elnöktől kölcsönkért coltot és meghitt szokása szerint négyet belelőtt az Európai Unióba (növekedési válság, demográfiai válság, közbiztonsági válság, külpolitikai válság). A válságok oka szerinte az, hogy Brüsszel „egy utópia rabja lett”, amit úgy hívnak, a nemzetek feletti Európa. (Átlibbennék a fészekbe piszkítás orbitális közhelyén, de citálnék egy európait: „Ha az utópiák oázisai kipusztulnak, akkor a tanácstalanság és a banalitás sivatagjai fognak elterpeszkedni.” – Jürgen Habermas).

Na, mármost, Lámfalussy, az Európai Bölcsek Tanácsának volt elnöke, 2004-ben, Szarvas Istvánnak egy interjúban a következőket mondta:


„Az egyértelmű, hogy több pénzt kell áldozni az innovációra. Előadásomban azt próbáltam érzékeltetni, hogy a pénzeket nem szabad olyan területekre csoportosítani, amelyeket az állam határoz meg. Mégpedig azért, mert ha ezek nagy tervek, akkor ezekben nagy tévedések lehetnek, és ezek meglehetősen költségesek. (…) Az amerikaiak módszere az, hogy a résztvevők, a vállalatok mondják meg, hogy mit kell fejleszteni, és ne adminisztratív úton menjen végbe az innováció. Nem arról van szó, hogy az állam ostobább, hanem az állam egy, viszont a vállalatok sokan vannak, és jobban el tudják dönteni, hogy mi a fontosabb. Ha adhatok néhány szerény tanácsot, akkor ezek a következők: azt már korábban említettem, hogy több pénz szükséges. A lényeg nem abban van, hogy miniszteri beosztású-e az innovációs tevékenység irányítója, hanem a lényeg az, hogy a pénzt milyen formában adják, és mit csinálnak vele. Ha a pénzt vállalatoknak adják, a legfontosabb az adókedvezmény, mert akkor kapják, ha nyereséget érnek el, mert ez ösztönző. Abban az esetben, ha egyetemnek juttatják, meg kell vizsgálni, hogy milyen a fejlesztési képességük, és hogy mit csináltak eddig. Kell olyan értékítélet, amely nemcsak egy központi politikai döntés!”


Ebből is idézhetett volna a Fényes Tekintetű, de mivel ez szöges ellentétben áll a magyar kormány gazdaságpolitikájával, helyette valamit morzsolt az innovációról („Magyarország a régióban elég jó teljesítményt nyújt, de ez még mindig nem elegendő…”), oszt jónapot!


Hanem, a Hűség Lapja, magyar idő szerint azt írja a konferenciáról tudósító utolsó két mondatában: A kormány tettei mára azonban már nem elegendők, a tervrajzok elkészültek, de a házat a kétkezi munkásoknak kell felépíteniük. Magyarországot csak a vállalkozói szektor sikerei tehetik a jövőben versenyképessé.” Magam részéről szűnni nem akaró ütemes tapssal, és versidézettel („A ház azé, aki betetőzi”; Váci Mihály: Építs tetőt) köszönöm meg az értékes tudósítást és kikerestem a MEK archívumából három érdekességet, hogy miért pont ezeket, meg nem tudom mondani:


„Nem akarjuk ezzel a különböző újságokat mind egy kaptafára húzni, de a helyzeten változtatni kell. Ha az egész magyar sajtóban egyszerre fog megnyilvánulni ez a változás, akkor nem csökken a példányszám sem.” (Rákosi Mátyás beszéde a Párt Akadémia-utcai székházában tartott sajtófogadáson elmondott beszéde, 1948. március 23-án)


„Segíts magadon, az Isten is megsegít, - ez volt a jelszavunk és ennek köszönhető, hogy nálunk egész más a helyzet, mint ezekben a nyugati országokban. (Rákosi Mátyás beszéde a mezőhegyesi nagygyűlésen, 1948. április 25-én)


Az Akadémia utca 17. egyik ablakában még ég a villany. Rákosi elvtárs dolgozik ott. Senki nem ismeri nála jobban, hogy mit adott hazánknak ez a nap. Ő tudja, hogy hány holdon szántottak ma a ceglédi traktorok, tudja, hogy mennyi acélt adott Csepelen a martin, örül a számtan ötösnek, és tudja, hogy teljesíteni fogják a fogadalmat a nógrádi bányászok, a pécsiek, a tataiak, a borsodiak – valamennyien. És senki nála jobban. 
(Szabad Nép, 1952. március 9.)


A Fehér Házban még/már - ég a villany. Hamarosan a Budai Várban is égni fog.

Kis, fröccsöntött, aranyozott fejjel a gomblyukakban, a Békemenet új harcra készül.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése